Japonya Kitakyushu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Asya’nın en büyük tasarım ve çevre eğitimi platformu Asya Düşük Karbonla Tasarım Enstitüsü ile Ukrayna Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “daha iyi ve barışçıl bir dünya” temalı Uluslararası Mimari Tasarım Yarışmasında, AtölyeDüşleDüşün öğrencileri iki projeyle çifte başarıya imza attı.
Bu yıl on üçüncüsü düzenlenen yarışmada, Kharkiv’de savaş nedeniyle yıkılmış bulunan 1300 kişilik lisenin yerine tasarımsal olarak “yeni okul” anlayışına yaslanan, sürdürülebilir, yeşil alanları da tasarlanmış, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı ve çevresiyle aktif ilişki kurabilen yeni bir tasarım istenmişti. Konu 2023-24 Güz döneminde “seç+yarış (7)” bağlamında AtölyeDüşleDüşün öğrencileri tarafından da sahiplenildi ve çalışıldı. Temel kararların alınmasında ve final sunumların hazırlanmasında Yapay Zeka ortamları kullanıldı.
Yarışmanın öğrenci kategorisinde “collectiva” isimli projesiyle Buse Sarıkamış birincilik ödülüne layık görüldü. Yine aynı kategoride, “walline” projesiyle Elif Sağlam ise yedi eş mansiyon ödülünden birini kazandı. Öğrenci ve 35 yaş altı genç mimar kategorilerinde gerçekleşen yarışmanın jüri üyeleri; Çin, Endonezya, Japonya, Tayvan, Ukrayna ve Vietnam’ın saygın üniversite ve araştırma enstitülerinden 17 öğretim üyesinden oluşmaktaydı. Vietnamlı, Japon, Polonyalı, Ukraynalı, İranlı ekiplerle yarışan her iki öğrencimizi de gönülden kutluyor, bu başarılarının meslek hayatlarında da sürmesini diliyoruz.
Prof.Dr. Pınar Dinç Kalaycı koordinatörlüğündeki AtölyeDüşleDüşün, istikrarla sürdürdüğü “seç+yarış” temalı uluslararası yarışmalara katılıma dayalı pedagojik yaklaşımını ve son derece anlamlı bir temada kazandığı bu başarıyı “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini dünyaya öneren Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf etmektedir.
Yarışma resmi sonuçları aşağıdaki adreste ilan edilmiştir.
Mezunumuz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne Yeniden Atandı
Gazi Üniversitesi, Avrupa Üniversite Oyunlarında En Çok Madalya Kazanan Üçüncü Üniversite Oldu
Gazi Teknopark Özbekistan-Türkiye İş Forumu’nda Uluslararası Anlaşmalara İmza Attı
Gazi Üniversitesi Ev Sahipliğinde 13. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni Coşkusu
Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız’ı Ziyaret Etti
Mezunumuz Yunus Emre Bayraklı, Derik Kaymakamlığı Görevine Atandı
Görüş, istek ve değerlendirmelerinizi bize iletin.