Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Bağışında İlk Sırada
29 Ocak 2019 11:27

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi 2018 yılında organ bağışında Ankara’daki hastaneler arasında ilk sırada yer aldı.

Toplumda farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinde öğrenciler, asistanlar ve öğretim üyelerinin ülkemizde organ bağışı sayısının artırılması için yaptıkları çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan ve Organ Bağışı Topluluğunun (KANOPE) da katkılarıyla 2018 yılında organ bağışında Ankara’daki hastaneler arasında ilk sırada yer aldı.

2018 yılı içerisinde Ankara ili genelinde gerçekleştirilen, 4094 organ bağışından, 386’sı KANOPE Topluluğu tarafından gerçekleştirildi. Böylece Üniversitemiz TıpFakültesi Hastanesi, hastaneler arasında ilk sırada yer aldı. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ise 265 bağış ile Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesini takip etti.

                      

Gazi Üniversitesi Organ Nakli Merkez Müdürü ve Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aydın Dalgıç, Üniversitemizde transplantasyon çalışmalarının 1996’dan beri devam ettiğini söyleyerek, “ Karaciğer, böbrek ve kalp nakli konularında çalışmalar var. Organ bağışı için gerek öğrencilerimizle olsun gerek asistanlarımızla ve öğretim üyelerimizle olsun Türkiye’de organ bağışı sayısının artırılması için çalışmalarımız sürmekte” dedi.

Prof. Dr. Dalgıç, öğrencilerin kurduğu KANOPE bünyesinde yer alan gönüllü öğrencilerin hem üniversitede hem de il genelinde topluma organ bağışının önemini anlattığını ve bunun gerekliliğini inceledikten sonra organ bağışı topladıklarını belirtti. Prof. Dr. Aydın Dalgıç, KANOPE’ nin Ankara’da yaptığı organ bağışı aktiviteleriyle bu yılki çalışmada Türkiye’de birinci olduğunu söyledi.