Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde Bir İlk Yaşandı - Gazi Üniversitesi
Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde Bir İlk Yaşandı
03 Şubat 2017 11:17

Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Merih Bayram’ın sezeryan ile gerçekleştirdiği doğumla siyam ikizi erkekler dünyaya geldi. Hastanemizde sağlıklı bir şekilde ve prematüre olarak dünyaya gelen bebekler kuvöze alındı.

Tıp Fakültesi Hastanemiz tarihinde ilk kez siyam ikizi doğumu olgusu yaşanırken doğumu gerçekleştiren Bayram’a, Prof. Dr. Canan Türkyılmaz ile Doç. Dr. İbrahim Hirfanoğlu eşlik etti.

Ameliyatta ayrıca Uzm. Dr. M.Aykut Özek, Uzm. Dr. Pınar Çalış, Uzm. Dr. Halis Özdemir, Anestezi Prof. Dr. Berrin Günaydın, Pediatri Prof. Dr. Ebru Ergenekon ile Pediatri Uzm. Dr. Başak Gürsoy da yer aldı.

Prof. Dr. Merih Bayram, sezeryan ile gerçekleşen doğumun başarılı geçtiğini ve bebeklerin sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, “Meslek kariyerimde ilk kez siyam ikizleri doğumuna katılıyorum. Zaten dünyada bu tip doğumlar nadir gerçekleşir. Bebekler, göğüs kafesi ve karından birleşikler, ortak kullandıkları tek organ karaciğer, onun dışındaki bütün organları çift görünüyor. Bundan bebeklerin detaylı muayene ve testleri sonrasında ayrılmaları konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi tespit edeceğiz” dedi.

 

 

 

Bayram, hastanın devam eden ağrıları nedeniyle doğumu zorunlu olarak planladıkları süreden önceye aldıklarını söyledi. Bebeklerin prematüre doğmaları nedeniyle ayırma ameliyatı için süreye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Bayram,  tespit edilen ilk bulgulardan bebeklerin ayrılması için engel gözükmediğini ve bu operasyonun da muhtemelen 1 ya da 2 ay içinde Tıp Fakültemiz hastanesinde gerçekleşeceğini söyledi.

Bayram, siyam ikizi olgusunun dünya üzerinde 140 binde bir görülen bir durum olduğunu hastanemizde 4 kilo 70 gram olarak doğan bebeklerin 34 haftalık olarak dünyaya geldiğini sözlerine ekledi.

 

Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde sevkle üniversitemize başvuran hastamız Necla Akbulut’un sağlık durumunun iyi olduğu, siyam ikizleriyle birlikte 9’uncu kez doğum yaptığı, bu doğumların 4’ünün sezeryan ile gerçekleştirdiği açıklandı.

03.02.2017 / Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği