Üniversitemiz ile MEB Arasında Çifte Protokol
22 Kasım 2018 17:05

Üniversitemiz ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, fen ve sosyal bilimler alanlarında yetişmiş bireylerin bilimsel birikimlerinin öğrenci ve öğretmenlerle paylaşılması, toplumun yaşam kalitesini artırmaya yönelik yeni fikirler üretilmesine imkan sağlanması amacıyla ‘Eğitimde İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Rektörlük binasında yeni senato salonunda düzenlenen imza törenine, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural ile Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk katıldı.

                                

Protokol kapsamında, fen ve sosyal bilimler liselerince yürütülecek araştırma, uygulama ve proje çalışmalarına akademik ve uygulamalı eğitim desteğinin verilmesi, ders kitapları yazımı ve materyal geliştirme süreçlerine katkı sağlanması, okullar tarafından yürütülen projelere üniversitemiz akademik kadrosunca danışmanlık desteğinin verilmesi, yönetici ve öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim programı, seminer, konferans, panel, sempozyum gibi etkinliklerin düzenlenmesi hedefleniyor.

Törende ayrıca üç kurum arasında fen liselerinde öğrenim gören öğrenciler arasındaki iletişim ve etkileşimin artırılması amacıyla ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin Anısına Bilim Işığında Geleceğe Genç Bakış’ konulu Fen Liseleri 3. Ulusal Öğrenci Kongresi İş Birliği Sözleşmesi de imzalandı. Bu kapsamda, öğrencilerin belirlenen konular çerçevesinde araştırma, keşif, sorgulama, problem çözme ve model oluşturma becerilerini geliştirmek ve onları bilimsel çalışma yapmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinliğin 3’üncüsü gerçekleştirilecek.

Cevdet Vural protokolle Gazi Üniversitesinin öğretmenlerin eğitimi, öğretim programlarının geliştirilmesi ve içeriklerinin tasarlanması gibi konularda işbirliği yapacaklarını söylerken, üç kurumun birlikte ‘Fen Liseleri Ulusal Öğrenci Kongresi’ni de gerçekleştireceğini ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan ise Gazi Üniversitesinin Türkiye’nin stratejik hedefleri doğrultusunda eğitim öğretimin yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerini de başarıyla yöneten ve bu konuda ülkemizin geleceğine önemli katkılar sağlayan marka bir üniversite olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2019’un Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edildiğini anımsatan Uslan, Sezgin’in İslam bilim tarihi konusunda uzun yıllar yurtdışında bilimsel araştırmalarda bulunmuş bilim insanı olduğunu, bu bakımdan kongrenin de Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenecek olmasının çok anlamlı olduğunu sözlerine ekleyerek bu protokolde emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı, Kahramankazan Belediyesi ve Gazi Üniversitesi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.