Üniversitemiz 5. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresine Ev Sahipliği Yaptı - Gazi Üniversitesi
Üniversitemiz 5. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresine Ev Sahipliği Yaptı
18 Ekim 2017 08:44

Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı “5. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi”nin açılışı 18 Ekim 2017 Çarşamba günü Mimar Kemaleddin Salonu’nda düzenlenen törenle yapıldı. “Her çocuk için güçlü başlangıç; erken çocuklukta kültürel çeşitlilik ve kapsayıcı eğitim” temasıyla düzenlenen kongrenin açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya katıldı.

 

 

 

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Z. Fulya Temel, “Gazi Üniversitesi olarak Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Kongreye 600’ün üzerinde bildiri başvurusu yapıldığını anlatan Temel, “Hepimiz çocuklara hizmet için buradayız. Tüm çocuklar için katılımcı, paylaşımcı, eşitlikçi bir dünya diliyorum” dedi.

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan konuşmasına toplumsal dönüşümde yaşanan değişimlerin aile üzerindeki etkilerini anlatarak başladı.  Türk toplumunda geniş ailelerden çekirdek aileye doğru bir dönüşüm yaşandığını vurgulayan Uslan, “Bugün baktığınızda neredeyse artık çekirdek aile bile ortadan kalkmıştır. Eskiden bir odaya üç nesli sığdıran toplum şimdi 4+1’e bir aileyi sığdıramıyor. Çocuk odası ayrı, misafir odası ayrı, yemek odası ayrı, oturma odası ayrı, yatak odası ayrı… Aile sandığımız bireyler birbirine kan bağı olan ancak bilgisayarı, televizyonu, odaları ayrı birbirine yabancı bireyler haline geldi” diye konuştu:

 

 

Teknolojideki hızlı gelişimenin sağladığı katkıların yanı sıra tehlikeleri olduğunu da belirten Rektörümüz Uslan, “İletişimin sınır tanımaz bir yola doğru evrilmesi, popüler kültürün milli kültürleri ve değerlerini hızla tüketmesi, geniş kitlelerin belli amaçlar için yönlendirilebilir olması ve birtakım emellere hizmet eder hale getirilebilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu çerçevede çocuklar üzerine yeterince eğilemeyen ve popüler kültürün her türlü zararlı etkileriyle yüz yüze kalan bireyler haline dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır”  diye konuştu.

Eğitim ve öğretimin geniş paydaşları olan alanlar olduğunu dile getiren Uslan sözlerine şöyle devam etti:

 “Paydaşlar arasında bilgilerin üretildiği üniversiteler ile üniversitelerde üretilen bilginin geniş kitlelere ulaştırılması rolünü üstlenen Milli Eğitim Bakanlığı, uygulama paydaşları içerisinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi geniş bir yelpazedeki kurumlar ve kuruluşlar olmaktadır. Öğretmenlerimiz veya uzmanlarımızın üniversitelerde kazandıkları alan bilgileri paydaşlarına aktarırken kullandıkları veya kullanacakları yöntemler bilginin uygulamaya dönüşmesinde karşılaşılan muhtemel sıkıntılar ve çözüm yollarının kazanılan tecrübelerin paylaşılacağı mahfiller gerekir. Bunların geniş katılımlı toplantılarla dile getirilmesi, tartışılması, ortak akılla çözümler üretilmesinin önünü de açacaktır. Bugün burada gerçekleşen ve dört gün sürecek olan kongremizin bu problemlerin enine boyuna tartışılması için fırsatlar sunacağına ve ufuk açıcı sonuçlar çıkaracağına olan ümidimi ifade etmek istiyorum. Kongrenin başarılı geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya konuşmasında kongrenin cumhuriyetin ilk yıllarında eğitimci yetiştirmek üzere kurulan ve alanın da uzman eğitimciler yetiştiren Gazi Üniversitesi’nde düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Kaya bir ülkenin gelişmişliğinin sadece ekonomik gücü ve zenginliği ile izah edilemeyeceğini söylerken, bir ülkenin aynı zamanda mutlu birey ve güçlü aile yapısıyla müreffeh bir toplum hedefine de sahip olması gerektiğini belirtti. Bu hedefe ulaşılmasının temel unsurlarından birinin bir ülkede çocuklara verilen değer olduğunu vurgulayan Kaya, “Bu önem ve değerin göstergesi çocuklarımızın risklerden korunması, fiziksel, ruhsal, sosyal açıdan sağlıklı gelişimlerinin sağlanmasıdır. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişimlerinin sağlanmasında ailelerinin yanında hepimizin üzerine düşen görevler var. Sağlıklı gelişimin sağlanması konusu günümüzde özellikle çok daha farklı, geniş boyutlu hale gelmekte” dedi.

 

 

Geleneksel aile yapısının çekirdek aile yapısına dönüştüğüne de dikkat çeken Kaya şöyle konuştu:

“Türkiye’de geleneksel aile sayısının toplum içindeki payı bundan 40 yıl önce yüzde 32 civarındayken bugün bu oran yüzde 16’larda. Diğer yandan hızlı bir şekilde kentleşiyoruz. Bundan 40 yıl önce Türkiye’de kentleşme oranı yüzde 61’ken, bugün 80’lerin üzerinde. Kısacası bugün dünden çok daha farklı bir hayat tarzı yaşıyoruz. Günümüzde hızlı değişimin olumsuzluklarına karşın bireyi ve aileyi korumak bu değişimi aslında fırsata dönüştürmek için de birey ve aileyi güçlendirmek durumundayız”

 

 

Kaya, bireyleri güçlendirmenin en etkili yolunun eğitimden geçtiğini bildiklerini ifade ederken, kongrenin temasında yer alan “Her çocuk için güçlü bir başlangıç” sloganının çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Kaya, küreselleşmenin etkilerini tüm boyutlarıyla yaşadığımız bir dönemden geçildiğini anlatarak şunları söyledi:

“Bilişim ve iletişim araçlarının yaygınlaşması günlük hayatımızı kolaylaştırmak kadar tehditleri de beraberinde getiriyor. Bu tehditlerin yöneldiği en hassas kesimlerde bizim çocuklarımız. Rektörümüz aynı evde farklı odalarda, farklı hayatlar içindeki aile fertlerinden bahsetti. Ben aynı odada, farklı dünyalarda hayatlar süren aile fertleri olduğunu üzülerek gördüğümü ifade etmek istiyorum. Herkesin elinde bir telefon ve herkes o telefonda farklı bir dünyada. Çocuk oyun oynarken ağabey telefonla mesajlaşmakta, anne baba farklı haberler okumakta. Aynı odanın içinde maalesef bugün bu cihazlarla farklı hayatlar içinde olabiliyoruz. Bu konuda çok hassas ve bilinçli davranmamız gerektiğine inanıyorum. Biz çocuklarımızın bilişim ve iletişim araçlarının yol açabileceği önlenebilir risklere karşı onları korumak durumundayız. Bunun için hem çocuklarımızın hem de ailelerimizin farkındalığını arttırmak durumundayız.”

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan geleneksel karanfil motifli özel nakış işlemesini takdim etti.