Gazi Hastanesinde Hemşirelik Haftası Kutlandı
21 Mayıs 2019 11:01

Üniversitemiz Gazi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle bir kutlama programı gerçekleştirildi. 75’inci Yıl Konferans Salonundaki etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ceylan, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sadık Demirsoy, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Uzm. Hemşire Figen Bucak, öğretim üyeleri ve hastanemizde görev yapan hemşireler katıldı.

Programda ilk sözü alan Figen Bucak, yakın geçmişte hemşire sayısı konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ve Ağustos 2016’dan bu yana açılan kadrolarla bu sorunu geride bıraktıklarını belirtti. Bucak, bu konuda desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan ile üniversite yönetimine teşekkürlerini iletti.

Hemşirelik haftasını kutlayarak sözlerine başlayan Başhekim Prof. Dr. Demircan göreve geldiklerinde ciddi sayıda personel eksikliği sorunuyla karşı karşıya olduklarını söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın da desteğiyle bu meseleyi çözdüklerini ve çalışma şartlarının iyileştirildiğini söyleyen Demircan mevcut hemşire kadrosunu bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Dekan Prof. Dr. Demirsoy ise kariyerine başladığı 40 yıl öncesinden bu yana tıp bilimi ve hastane hizmetlerinde büyük gelişim ve değişimler olduğuna değinerek, “Asistanlığım döneminde ortalama insan ömrü 48 yıl idi. O günden bu yana insan ömrü ortalama 70 yıl civarına çıktı. Bebek ölümlerinde de ciddi düşüşler yaşandı. Bu değişim ve gelişimde doktorlar kadar hemşirelerin de büyük rolü bulunuyor” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ceylan, çağdaş bir devlet olmanın en önemli gereklerinden birinin tüm vatandaşlara iyi bir sağlık hizmeti sunmaktan geçtiğine işaret ederek, insan sağlığının korunması ve geliştirilmesinde vazgeçilmez bir yere sahip olan mesleklerin başında hemşireliğin geldiğini söyledi.

Gazi Hastanesinin Türkiye’nin en büyük üniversite hastanelerinden birisi olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ceylan, Ağustos 2016 ve 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında hastanede 4b sözleşmeli olarak 228, nakil ve atama ile 5 olmak üzere toplam 233 hemşirenin göreve başladığını ve kadroda şu anda 911 hemşirenin bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ceylan,  hemşirelere ve idari personele yönelik, Stresle Mücadele Aile Danışmanlığı, Sağlık Alanında Mobbing, Diksiyon ve Etkili Konuşma, İlk Yardım ve Plates gibi eğitim programlarının da düzenlendiği bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından meslekte 30 ve 40’ıncı yılını geride bırakan ve emekli olan hemşirelere hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.