Gazi’de ‘Kimliğimiz Türkçemiz’ Konulu Film ve Kamu Spotu Ödülleri Verildi - Gazi Üniversitesi
Gazi’de ‘Kimliğimiz Türkçemiz’ Konulu Film ve Kamu Spotu Ödülleri Verildi
09 Mart 2018 16:56

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Türk Dil Kurumu ile birlikte düzenlediği “Kimliğimiz Türkçemiz” konulu kısa film ve kamu spotu yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Türkçenin doğru bir şekilde kullanılması ve bu konuda toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen yarışma yoğun ilgi gördü.

Rektörlük Mimar Kemaleddin Salonunda 6 Mart’ta düzenlenen ödül törenine Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Aydemir’in yanı sıra Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mustafa S. Kaçalın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya Örs, TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile TDK öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında düzenlendi.

Rektörümüz Uslan: Milleti, Millet Yapan Dildir

Gazi Üniversitesinin böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, konuşmasında dilin bir millet açısından taşıdığı önemin üzerinde durdu. Bir milleti millet yapan en önemli unsurun dil olduğunu belirten Uslan, dünya coğrafyasında var olabilmek için Türkçeye sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

Yahya Kemal’in ‘Türkçe, ağzımda annenim ak sütü gibidir’ sözüne atıfta bulunan Prof. Dr. İbrahim Uslan, Türkçeyi doğru kullanan ve diline sahip çıkan nesiller yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Yarışmanın gördüğü ilgiden dolayı memnuniyet duyduğunu anlatan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, bu durumun geleceğe umutla bakmasını sağladığını kaydetti.

Uslan, Gazi Üniversitesinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de ‘Dilimiz Kimliğimizdir’ anlayışı doğrultusunda Türkçe bilincini geliştirip, yaygınlaştırma konusunda üzerine düşeni layıkıyla yapmaya devam edeceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mustafa S. Kaçalın, Türkçenin yüzyıllardır işlenerek yeryüzündeki sayılı medeniyet dillerinden biri olduğuna işaret etti. Kaçalın, 2017 yılının Türk Dili Yılı ilan edildiğini anımsatarak, dilimize sahip çıkmak zorunda olduğumuzu savundu.

Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya Örs ise günümüzde sosyal medyanın yoğun kullanımından dolayı Türkçede bazı sıkıntıların yaşandığına vurgu yaparak, gençlere Türkçeye sahip çıkılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Kaçalın ile Örs, bu etkinlikte emeği olan Gazi Üniversitesi ve rektörümüze teşekkürlerini ilettiler.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini katılabildiği yarışmada 100 civarında eser değerlendirildi. Dereceye girenlere toplam 125 bin TL ödül dağıtıldı.

Yarışmada kısa film dalında birincilik ödülünü “Gece Yürüyüşü” ile Ömer Dişbudak kazanırken, Ali Çizmeci “Seni Seviyorum De” ile ikinciliği, Fatih Alibaz Dursun ise “Kamus Namustur” ile üçüncülüğü kazandı. Seçici Kurul Özel Ödülünü “Kayboluş” adlı çalışmasıyla İlhan Kaya kazanırken, Cihan Deniz “Benim” ve Erdem Uzunay ise “Dil Sancısı” ile teşvik ödülü aldı.

Alper Bozkurt’un “Dil Bayrağımız Türkçe” ile birincilik ödülünü kazandığı kamu spotu dalında Mehmet Özgür Kızılkaya “Türkçe Altyazılı” ile ikinci, Ferhan Gökçek Kutluer ise “Plaza Dili ve Edebiyatı” ile üçüncü oldu. Miratcan Gence “Türkçemiz” ile seçici kurul özel ödülünü, Mahbube Ülke Akkoyunlu “Doğrusu Varken” ve Ayça Seymenoğlu “Kamu Spotu 2” ile teşvik ödülü aldı.