Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2013-2014 eğitim-öğretim yılı açılış töreni Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen açılış töreni 27 Eylül tarihinde yapıldı. Fakültenin açılış töreninin öncesinde yenilenerek, modern bilimin gereklerine uygun hale getirilen fakülte laboratuarlarının açılışı yapıldı. Bu açılışın ardından törene geçildi. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özbay, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncer Değim ve öğretim üyelerinin katıldığı törene, öğrenciler de büyük ilgi gösterdi.

Açış konuşmasında söz alan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Eczacılık Fakültesi’nin Gazi Üniversitesi’nin en düzenli ve uyumlu fakültesi olduğunu, bu uyumu bozmamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini kaydetti.

Üniversitelerin yaşlandıkça ve profesör sayısı arttıkça yayın sayılarının düştüğünü ifade eden Rektör Büyükberber, Eczacılık Fakültesi’nde profesör sayısının fazla olmasına rağmen yayın sayısında ilk sırada yer almasından gurur duyduğunu söyledi.

Eczacılık fakültelerinin daha çok sanayi ve patent ağırlıklı yayınlar çıkarması gerektiğine değinen Süleyman Büyükberber, eczacılık mesleğinin günümüzde daha sektörel çalışmalara kaydığını, artık eski usul eczacılığın karlılığını yavaş yavaş yitirdiğini dile getirdi.

Öğrencilerin eczacılık fakültelerini tercih etmesi açısından ilaç sanayisine yönelik çalışmaların önemine değinen Büyükberber, Türkiye’nin ciddi bir ilaç pazarı olduğunu söyledi. Yakın gelecekte Türkiye’nin ilaç firmaları için üretim üssü konumuna geleceğini söyleyen Büyükberber şunları kaydetti: “Bu coğrafyadaki ülkelerin kaliteli işçilik, pazarlama kolaylığı ve doğuya açılım bakımından Türkiye’den daha iyi bir partner bulmaları söz konusu değil” dedi.

Gazi Üniversitesi’nde bir yıl içerisinde mali disiplinin sağlandığı ve birçok yeni projenin başladığı bilgisini veren Büyükberber, Gazi Eğitim Fakültesi’nin 2 bloğunun baştan inşa edildiğini, Teknoloji Fakültesi’ne C Bloğu Merkez laboratuarın yapılacağını, ikinci tıp fakültesinin açılacağını, Türkiye’nin en büyük ve modern acilinin yapılacağını söyledi.

Oxford Üniversitesi ile bir anlaşma yaptıklarını dile getiren Rektör Büyükberber, öğrenci ve öğretim üyelerine şifre verileceğini bu şifre ile Oxford Üniversitesi veri tabanına ulaşım imkanı olacağını ifade etti.

Rektör Büyükberber, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncer Değim ise en büyük sorunlarını akademik kadro olarak niteledi. Eczacılık Fakültesi’nin kurulduğu günden bu yana konferans düzenlenmediğini söyleyen Dekan Değim, bu dönemle birlikte konferans düzenlemeye başlayacaklarını dile getirdi.

Fakültede bulunan laboratuarlarda büyük bir yapılanmaya gidildiğini, yenilenen laboratuarların akredite olması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Değim, akreditasyon komisyonu kurduklarını ve ISO belgesi almayı temenni ettiklerini kaydetti.

2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde yeni bir uygulama başlattıklarını belirten Prof. Dr. Değim, Eczacılık Fakültesi’ni kazanan öğrencilerin ailelerine ikramda bulunduklarını ve çevre yerleri gezdirdiklerini söyledi.

Fakülteyi kazanan öğrencilerin istatistikleri hakkında bilgi veren Dekan Değim, 2012-2013 döneminde Ankara’dan Eczacılık Fakültesi’ni tercih eden öğrenci sayısının 11 iken, yeni dönemde bu sayınının 16’ya çıktığı bilgisini verdi.

Prof. Dr. Değim, Eczacılık Fakültesi’nin Ankara’da yaşayan öğrenciler tarafından daha fazla tercih edilmesini istediğini belirtti. Tuncer Değim bunun için fakültenin Ankara’ya daha fazla tanıtılması gerektiğinin altını çizdi.

Bu yıl itibariyle fakülteye 118 öğrencinin geldiğini anlatan Değim, fakülte puanlarında geçen yıla göre herhangi bir düşme olmadığını belirtti. Prof. Dr. Değim, ayrıca fakültede 6 öğretim üyesinin profesörlüğe, 6 akademisyenin ise doçentliğe yükseldiğini söyledi.

Eczacılık Fakültesi’nin yayın sayısının oldukça fazla olduğunu belirten Dekan Değim, ayrıca fakültenin fiziki yapısının da bu dönemde iyileştirildiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Değim, Rektörlük yerleşkesinde bulunan eczanenin fakülte içine taşındığını, eczanenin ruhsatının da kısa bir süre önce alındığını söyledi.

Dekan Değim, Yeni dönemde cep telefonları için android uygulamasını başlattıklarını bu sayede eczacılık fakültesi ile ilgili güncel duyuruları ve fakülte ile ilgili bilgilerin alınabilineceğini dile getirdi.