Bağımsızlığa Giden Yolda Azerbaycan
28 Ekim 2019 10:10

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Azerbaycan İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilara Seyidzade tarafından “Bağımsızlığa Giden Yolda Azerbaycan” konulu bir konferans verildi. Gazi Eğitim Fakültesi F Blok Konferans Salonu’nda 23 Ekim’de düzenlenen program Üniversitemizin ev sahipliğinde, Türkiye Bilimler Akademisinin desteğiyle Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin himayelerinde gerçekleştirildi.

İlginin yoğun olduğu programın ilk açılış konuşmasını Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru yaptı. Ekim ayının Türkiye Cumhuriyeti için de kuruluş ayı olduğunu anlatan Çakmakoğlu Kuru, “Ne güzel bir tesadüf. 29 Ekim de bizim Cumhuriyetimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi. Ekim ayı, kuruluş ayı olmuş. Zorluklar ve yokluklar içinde farklı coğrafyaların aynı ülkülerle atan kalpleri, adı Türk. Bu tek millet. Kurtuluş savaşı sonrası iki devlet sahibi olmuşlar bu ayda. Ne mutlu onlara, ne mutlu kardeşliklerine ve asıl ne mutlu Türk’üm diyene elbette” dedi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise Türkiye ile Azerbaycan halklarının gönüllerinin bir olduğunu vurgulayarak “Bizler iki ayrı devlet tek millet olarak kardeş Azerbaycan’la her alanda yürek yüreğe beraber olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Üniversitesi yönetimi olarak Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerini “İki ayrı devlet, tek millet” anlayışı kapsamında değerlendirdiklerini, Azerbaycan’da bulunan eğitim kurumlarıyla yakın ilişkiler kurma çabası içinde olduklarını anlattı. Prof. Dr. İbrahim Uslan, Üniversitemizde her yıl başta Hocalı Şehitlerini Anma Törenleri olmak üzere, Azerbaycan Cumhuriyeti ile ilgili farklı konularda çok sayıda konferans, sergi, panel gibi etkinlikler düzenlendiğini vurgulayarak, “Hem akademik çalışmalarıyla hem de bu şekilde düzenlenen etkinlikler vasıtasıyla özellikle Türk dünyası, İslam dünyası ve tüm mazlum coğrafyalara sahip çıktıkları için öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman da Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin tarihi derinliğe sahip olduğunu söyledi. Azerbaycan şairlerinin şiirlerini okuyarak ve Azerbaycan türküleri söyleyerek büyüdüklerini anlatan Şişman, iki devletin dar gününde birbirine yardımcı olduğunu dile getirdi. Ülkemizin güney sınırında yaşanan sıkıntıda Azerbaycan’ın ülkemizden yana olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Şişman, Karabağ konusunda da ülkemizin Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirtti.

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ise Türk dünyası, İslam dünyası ve mazlum coğrafyalardaki desteğinden dolayı Gazi Üniversitesine teşekkür etti. Azerbaycan kökenli olduğunu söyleyen Şamil Ayrım, konuşmasını “İyi ki Türkiye var, iyi ki Azerbaycan var” diyerek tamamladı.

Ak Parti Adana Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar da 27 Haziran 2003’te Haydar Aliyev ile yaptıkları bir görüşmeden bahsetti. Ünüvar, bu görüşmede Aliyev’in derin tarih bilgisine, çok güçlü Türkiye sevdasına ve Türklük şuuruna şahit olduğunu anlattı.

Türkiye Azerbaycan Eski Büyükelçisi Hulusi Kılıç ise “Karabağ Azerbaycan’dır, Karabağ Türkiye’dir” diye konuştu.

Hulusi Kılıç’ın ardından konuşan Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, programın düzenlenmesine verdiği destekten dolayı üniversitemize teşekkür etti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sadık Demirsoy, Azerbaycan’ın kuruluş sürecinde Gazi Üniversitesi tarafından Azerbaycan’a yapılan yardımlardan söz etti. Üniversitemiz tarafından 100 uçak malzeme yollandığını anlatan Mehmet Sadık Demirsoy, hastanenin deposundan 40 binin üzerinde serum yollandığını hatırlattı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Dilara Seyidzade’nin “Bağımsızlığa Giden Yolda Azerbaycan” konulu konferansına geçildi. Dilara Seyidzade salonu dolduran öğrencilere Azerbaycan'ın kuruluşu ve 28 yıl önce Rus egemenliğinden kurtularak verdiği bağımsızlık mücadelesini anlattı. Seyidzade, Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin oldukça zorlu olduğunu ifade etti.

Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Prof. Dr. Dilara Seyidzade’ye, Necibe Nesibova da Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği adına Rektörümüze plaket takdim etti.