Alaş’ın Unutulmaz Şairi Mağcan Cumabay Üniversitemizde Anıldı - Gazi Üniversitesi
Alaş’ın Unutulmaz Şairi Mağcan Cumabay Üniversitemizde Anıldı
20 Şubat 2018 10:28

Alaş’ın unutulmaz şairi Mağcan Cumabay, doğumunun 125. yılında Gazi Üniversitesi Rektörlük Mimar Kemaladdin Salonunda düzenlenen konferansta anıldı. Üniversitemiz Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi, TÜRKSOY, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Keçiören Belediyesi ve Avrasya Yazarlar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen program, 19 Şubat 2018 tarihinde yapıldı.

Açılış konuşmaları sırasıyla, Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kasienov, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Erenay Darjibayev, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Sparbekuly, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, geçen hafta doğumunun 100’üncü yılında Azerbaycan’ın ünlü bestekarı Gara Garayev adına bir anma konseri düzenlediklerini anımsatarak, “Gazi Üniversitesi kökleriyle irtibatı en güçlü olan üniversitedir. Bugün de Mağcan Cumabay’ın 125. doğum yılında bir anma konferansı düzenlemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Uslan, Mağcan Cumabay’ın Kazakistan tarihine siyasi olarak da adını yazdırdığını vurgulayarak, “Alaş’ın mücadelesi Türkistan coğrafyasında sadece Kazak halkı merkezli değildir. Bütün Türk halklarının bağımsızlığı için verilmiş büyük bir mücadeledir. Bugünkü modern Kazakistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Alaş davasına gönül verenler arasında Cumabay’ın da büyük emekleri vardır” dedi.

Rektörümüz Uslan: “Cumabay Türk Dünyasının Ortak Değeridir”

Alaş aydınlarının kısa ömürlerinde sadece siyasi olarak değil sanat yönleriyle de iz bıraktıklarını ifade eden Rektörümüz Uslan, “İsmail Gaspıra’nın Cedidçilik fikriyle yetişen Mağcan Cumabay, Türkistan’daki milli uyanışın ve Alaş hareketinin öncülerinden biri olarak sadece Kazak halkanın değil, bütün Türk dünyasının ortak değeridir. O,  şiirleriyle nesilden nesile aktarılmayı hak eden bir şairdir.”

“Cumabay’ın ‘Uzaktaki Kardeşime’ şiiri onun Türk İstiklal Harbi’ne gösterdiği hassasiyetin ve Çanakkale’de Türk askerinin kurtuluş mücadelesine gönülden destek olduğunun şahididir” diyen Rektörümüz Uslan, “Şiirde Anadolu ve Kazak topraklarının aynı kaderi paylaştığını, birbirinden uzakta yaşayan soy kardeşlerinin aynı kaygı ve aynı ızdırabı yaşadığını ifade eder. Uslan son olarak ‘Uzaktaki Kardeşime’ şiirinden bir kesit okuyarak sözlerini tamamlandı.

Yalçın Topçu: Cumabay Şiirleriyle Anadolu’ya Seslenmiş Şairdir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Mağcan Cumabay’ın ülkesinde Kurtuluş Savaşı’na destek vermek için bağış topladığını, şiirleriyle de Anadolu’ya seslenmiş Alaş hareketinin önemli ismi olduğunu söyledi. Topçu, “Eserleriyle Kazak Türklerinin Sovyetleşmesine engel olmaya çalışmış, ata yurtlarına ve bağımsızlıklarına sahip çıkmalarının gerekliliğini savunmuştur. Yazdığı eserler ve fikirleri Stalin yönetimini rahatsız etmiş, kendisi ve gönüldaşlarına yasaklar, tehditler ve zulümler başlatılmıştır” diye konuştu.

Topçu, Cumabay’ın 1930’da sürgün edildiğini anımsatarak, “1936 yılında hapisten çıktı ama Rus gizli servisi peşini bırakmadı. Stalin hükümeti bu şerefli Kazak Türküne akla hayale gelmeyecek zulüm ve işkenceler yaptı. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda kardeşi ile savaşarak şehadeti arzulayan şehidimiz Muğcan Cumabay 1938 yılında Müslüman ve Türk düşmanı katil diktatör Stalin tarafından 45 yaşındayken kurşuna dizilerek şehit edilir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından TÜRKSOY, protokole günün anısına plaket takdim ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Sparbekuly, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a şeref madalyası takdim etti.