Akademik Yıl Açılışımız Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay’ın Teşrifleriyle Gerçekleştirildi
09 Ekim 2019 09:40

Üniversitemizin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay’ın teşrifleriyle Mimar Kemaleddin Salonunda gerçekleştirildi.

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın ev sahipliğindeki açılış törenine, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yüksekögretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Anayasa Mahkemesi Üyesi Selahattin Menteş, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celâl Sami Tüfekçi, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, davetli ve öğrenciler katıldı. Müzik dinletisiyle başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti.

 

 

“Gazi Üniversitesi Yarınlarımızın Mimarı Olmaya Devam Ediyor”

2019-2020 Akademik Yılı'nın Üniversitemizin tüm öğrencileriyle akademik ve idari personeli için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay konuşmasında Gazi Üniversitesinin önemine değindi. Sayın Oktay, Gazi Üniversitesinin geçmişten bu yana tıp, pedagoji, mimarlık, mühendislik ve eczacılık gibi geniş bir yelpazede, pek çok farklı disiplinde başarılı olan sayılı üniversitelerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Bünyesinde bulunan 11 fakülte, 5 enstitü, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 36 araştırma merkezi ve 42 bini aşkın öğrencisiyle Gazi Üniversitesi, geleneği gelecekle buluşturuyor ve yarınlarımızın mimarı olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ağustos ayında yayınlanan URAP raporuna göre, 11 farklı bilim dalındaki faaliyetleriyle bilim dalı sıralamasında Türkiye'de 4'üncü ve akademik performansa göre de 6. sırada yer alması, bu başarının en somut göstergesidir. Ama yetmez. Biz üniversitelerimizi uluslararası sıralamalarda artık ilk 100'ün içinde görmek istiyoruz. Entegre çalışma ve koordinasyon gerektiren inovasyon faaliyetleri alanında Gazi Üniversitesinin TUSAŞ, ASELSAN ve Samsung ile yaptığı işbirlikleri takdire şayandır. Üniversite-sanayi işbirliğini bir adım daha öteye taşıyarak sanayi-üniversite entegrasyonu oluşturan ASELSAN Akademi, TUSAŞ Meslek Yüksekokulu ve stajyer mühendislik programı, TEKNO-HAB, ve Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarı gibi çalışmaların tüm üniversitelerimize örnek olmasını ve sayılarının artmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay, üniversitelerin dönüşüm çağının gereklerini iyi okuyarak öğretim stratejilerini hem yakın hem de uzak geleceği göz önünde bulundurarak oluşturması gerektiğini belirtti. Hükümetin, araştırma ve işbirliği teşvikleriyle, akademi dünyasının yanında olduğunu ve yükseköğretimde atılımları desteklemeyi sürdüreceğini söyleyen Sayın Oktay, “Temelde öğrenciye odaklanan bir anlayışla, öğrenciyi kucaklayan kampüs alanları ve yeterli altyapıyla üniversitelerimizin kalkınma hamlemize güç vermeye devam edeceğine inanıyorum. ‘1 yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrası için ağaç dik, 100 yıl sonrayı düşünüyorsan insan yetiştir' ölçüsüyle sizlerin kıymetini biliyor, ülkemizin gelecek yüzyılına yatırım yapıyoruz. İnsana yapılan yatırımın en kalıcı, en değerli yatırım olduğunun bilincindeyiz” diye konuştu.

Bugün, yükseköğrenimin de dâhil olduğu eğitim-öğretim bütçesinin 10 milyar seviyesinden 161 milyar TL’nin üzerine çıktığına dikkat çeken Oktay, “Üniversite sayımız 76'dan, 207'ye, öğretim personeli sayımız 70 binden 168 bine, öğrenci sayımız ise 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiştir. Bunun yanında Gazi Üniversitesi gibi üniversitelerimizin, sınırlarımızı aşarak uluslararası birer eğitim kurumuna dönüştüklerine şahit oluyoruz” dedi.  

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay, 2019-2020 Akademik Yılın üniversitemize hayırlar getirmesi temennisiyle konuşmasını tamamladı.

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, 93 yıllık köklü geçmişe sahip olan Gazi Üniversitesinin, bugün 4515’i ön lisans, 28348’i lisans, 254’ü tezsiz yüksek lisans, 5477’si yüksek lisans ve 3384’ü doktora düzeyinde olmak üzere toplam 41978 öğrenci ile hem eğitim-öğretim hem temel bilimsel çalışmalar hem de topluma hizmet görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini söyledi.

Uslan: Gazi BEST ile Hedeflerimizi Büyüttük

Prof. Dr. Uslan, 26 Eylül 2017’de YÖK tarafından Araştırma Üniversitesi olarak seçildiklerini anımsatarak, “Bu kapsamda aynı yıl Gazi BEST (Bilim, Eğitim, Sanat, Teknoloji, Girişimcilik ve Yenilikçilik) Kurulunu oluşturarak ülkemizin stratejik öncelikleri konusunda birimlerimiz ve akademisyenlerimiz arasında sinerji oluşumunu, işbirliklerinin teşvikini, eşgüdümü ve desteklenmesi için politikalar geliştirilmesini, katma değeri yüksek bilgi ve teknoloji üretiminde artan bir ivme sağlanmasını hedefledik” diye konuştu.

Üniversite Sanayi İşbirlikleriyle Öğrencilere Staj ve İstihdam Olanağı

Rektörümüz Uslan, üniversite olarak ülkemizin kaynaklarını ve birikimlerini verimli kullanmak, doğru ve bilimsel bilginin yaygınlığını artırmak, bilgiyi üretime dönüştürecek ve ticarileştirecek mekanizmaları geliştirmek gayreti içinde olduklarına vurgu yaparken, bu çerçevede çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirlikleri ve anlaşmalar yapmaya büyük önem verdiklerini ifade etti.

TUSAŞ ile Gazi Üniversitesinin işbirliğine değinen Prof. Dr. Uslan, bu sayede stajyer mühendis programlarının ortaklarından biri olduklarını, bu kapsamda Mühendislik ve Teknoloji Fakültelerinden 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin haftanın en az bir gününü TUSAŞ’ta çalışarak geçirdiğini anlattı.

Gazi Üniversitesi için ülkemizin kalkınmasına tam destek olacak politikaların öncelikli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Uslan, Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayii ile ilgili öncelikleri ile devletimizin kalkınma planlarındaki önceliklerini titizlikle takip ettiklerine vurgu yaptı. Bu hedef doğrultusunda ASELSAN ve Roketsan’ın ihtiyacı olan germanyum ve safir kristallerinin Gazi Üniversitesi Fotonik Uygulama ve Araştırma Merkezinde üretildiğine değindi.

ASELSAN ile Lisansüstü Eğitim Protokolü

Gazi Üniversitesinin Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile birlikte ASELSAN ile ‘Lisansüstü Eğitim Protokolü’ imzaladığını hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Uslan,  “ASELSAN Akademi’de şu anda ASELSAN’da çalışan 381 mühendis yüksek lisans, 65 mühendis doktora eğitimini sürdürüyor. Bunlardan 9’u doktora, 92’si yüksek lisans olmak üzere toplam 101’i Gazi Üniversitesi öğrencisidir” ifadelerini kullandı.

‘TeknoHAB’ın Dört Kurucu Ortağından Biriyiz’

Haziran 2018’de Bakanlar Kurulu’nca TUSAŞ Uzay ve Havacılık Sanayii’nin hemen yanında HAB İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin içinde 200 dönümlük bir alanın TeknoHAB adıyla yeni bir teknoloji geliştirme bölgesi ilan edildiğini anımsatan Rektör Uslan, bu yeni teknokentin Savunma Sanayii Başkanlığı, TUSAŞ ve ASELSAN’ın yanında dört kurucu ortağından birinin Gazi Üniversitesi olduğunu söyledi.

URAP Sıralaması

Gazi Üniversitesinin URAP tarafından yapılan ve üniversitelerin akademik performansının değerlendirildiği 2018–2019 üniversite sıralamasında bir önceki yıla göre iki sıra yükselerek 6. sırada yer aldığını söyleyen Rektörümüz Uslan, “Üniversitemiz yine URAP’ın 31 Ağustos 2019 tarihinde yayınladığı 2018/19 Dünya Bilim Alanı Sıralamasında 11 bilim alanıyla 4’üncü sırada yer alma başarısını göstermiştir” diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Uluslararası Hasta Ofisi

Prof. Dr. Uslan, Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterleri sağlayarak sertifika almaya hak kazanan ilk üniversite hastanesi olan Gazi Üniversitesi Hastanesinin bu başarısını Uluslararası Hasta Ofisi’nin resmi açılışı ile taçlandırdığını vurgulayarak, “Gazi Üniversitesi Hastanesi hizmet kalitesini bir üst seviyeye çıkararak, ülkede bir ilki gerçekleştirdi ve sağlık turizmi alanında üniversite - özel sektör birlikteliği ile 96 ülkeden gelen hastalara hizmet sunmaya başladı” diye konuştu.

Sportif Başarılar

Rektörümüz, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen Avrupa Üniversitelerarası Combat (Judo, Karate, Tekvando) Şampiyonasında (EUSA Combat Championships 2019) Üniversitemizin bir altın, iki gümüş ve iki bronz olmak üzere toplam beş madalya kazandığını ve bununla gurur duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Uslan, Gazi Üniversitesi Spor Kulübü Futsal Takımı’nın Ağustos ayında yapılan UEFA Futsal Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazandığını ve burada ülkemizi başarıyla temsil ederek grubu ikincilikle tamamladıklarını söyledi.

Rektör Uslan, Teknofest’e Gazi Üniversitesi olarak destek ve katılımlarının devam ettiğini, bu yılki organizasyonda Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü öğrencilerinin bir Türkiye birinciliği, bir de teşvik ödülü kazandığını ifade etti.

 

 

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Fuat Oktay’a gümüş telkâri kaftan takdim edildi. Ayrıca toplu fotoğraf çekimi yapıldı.